Dědictví v insolvenci

Jste v insolvenci a nastala situace, kdy budete dědit po zesnulém příbuzném? Nevíte, jak máte postupovat? Na toto téma máme často kladené otázky ze stran dědiců v úpadku, odpovědí se dočtete níže.

Povinnosti dědice v úpadku

Prioritou je informační povinnost, kdy zadlužený dědic, by měl na samém začátku pozůstalostního řízení informovat notáře, který byl přímo pověřen řízením o pozůstalosti, že se nachází v insolvenčním řízení. Zároveň by zadlužený dědic měl informaci o dědickém právu předat i svému insolvenčnímu správci (oznámit by mu měl také jméno soudem pověřeného notáře, který bude pozůstalost vyřizovat, tak i spisovou značku, pod kterou je pozůstalostní řízení vedeno). Jelikož dle ustanovení § 412 insolvenčního zákona je dědic v úpadku povinen všechen majetek, který z dědického řízení nabude, zpeněžit, a výtěžek dát na mimořádné splátky věřitelům nad rámec jeho splátkového kalendáře. V praxi se notář spokojí pouze s formální otázkou, zda někdo z dědiců není v insolvenci a pokud se mu dostane záporné odpovědi, dále se tím nezabývá, pokud si nevylustruje dědice v insolvenčním rejstříku. Ovšem pokud mu bylo odsouhlaseno, že žádný z dědiců není v úpadku, neposkytne tak relevantní informace o povinnostech zadluženého dědice v rámci pozůstalostního řízení – například o nemožnosti dědictví odmítnou či se ho vzdát ve prospěch jiného, a to v budoucnu může zadluženému dědici přivodit různé potíže.

Limity dlužníka

U zadlužených dědiců je těžší odmítnutí pozůstalosti. V tomto případě je právní jednání, kterým dlužník odmítne dědictví, neplatné. Odmítnout dědictví může dlužník pouze se souhlasem insolvenčního správce. Ten souhlasí velmi zřídka, a to například tehdy, kdy je pozůstalost předlužená. Je tomu tak z důvodu, aby nedošlo k poškození práv dlužníkových věřitelů.

Dále také pokud dlužník v úpadku během pozůstalostního řízení uzavře s ostatními účastníky dědickou dohodu, podle které by měl nabýt méně majetku, než činí jeho dědický podíl, tak bez souhlasu insolvenčního správce je opět tato dohoda neplatná. Avšak mělo by se usilovat o sepsání správně odpovídající dědické dohody mezi spoludědici, jelikož když tak neučiní, notář vydá usnesení o nabytí dědictví podle zákonných dědických podílů. Toto ovšem může být velmi nepraktické a ohrozit tak rodinný majetek.

Dlužník v úpadku musí zdědit tolik, kolik činí jeho zákonný dědický podíl. Může nabýt více, ale nikdy ne méně.

Výhrada soupisu v insolvenci

Uplatnění výhrady soupisu je i v insolvenci snadné. Pokud dlužník dědictví neodmítne, znamená to, že uplatnil výhradu soupisu. To znamená, že dlužníkovi nepřibydou žádné další „nové“ dluhy z dědictví, které by jej více zatížily. Nikdy dlužník na dluzích z dědictví neuhradí více, než je hodnota majetku, kterou pozůstalostí získává.

Způsoby vypořádání majetku

Dědický podíl dlužníka v úpadku lze vyřešit dvěma způsoby – peněžním vyplacením nebo nabytím konkrétního majetku. V tomto případě, je nejjednodušší peněžní vyplacení, nepřijdete tak o rodinný majetek. Jelikož dlužník v úpadku má povinnost veškerý zděděný majetek zpeněžit a výtěžek dát na mimořádné splátky věřitelům.

Jste v insolvenci a nevíte, jak postupovat při dědictví? Potřebujete právní pomoc? Obraťte se na nás, rádi Vám se vším pomůžeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *