Společné jmění manželů a exekuce

Život s sebou přináší různé situace a svatba je jednou z těch radostných. Komplikace s sebou ovšem přinášejí dluhy jednoho či druhého z manželů. Pojďme si to přiblížit v následujícím článku.

 

 

Společné jmění manželů (SJM) je forma spoluvlastnictví, která vzniká uzavřením manželství. Společné jmění manželů tvoří majetek a závazky nabyté během doby trvání tohoto manželství. S výjimkou majetku nabytého do výlučného vlastnictví jen jednoho z manželů. Ze zákona tak lze exekučně postihnout i majetek patřící do společného jmění manželů a účastníkem řízení se tak stává i manžel/ka.

Kdy dluh vznikl – to je oč tu běží

Ne vždy si manželé vzájemně poskytují informace o své majetkové situaci a tak se často stává, že si jeden z manželů nese do manželství svoji dluhovou minulost. Dozvíte se to nejpozději ve chvíli, kdy bude chtít exekutor postihnout i část vašeho majetku.

Pokud manžel/ka převzal/a na sebe dluhy za trvání manželství, to znamená za trvání SJM, může se věřitel uspokojit i z toho, co do SJM náleží. Pokud se jedná o dluhy vzniklé před uzavřením manželství, výlučný dluh se sice součástí SJM nestává, ovšem i tak se to druhého z manželů může dotknout, jelikož lze postihnout exekucí i majetek v SJM do výše hypotetické poloviny.

Jak ochránit manžela/manželku před dluhy

Jestliže dojde k situaci, kdy exekutor přijde do bytu dlužníka, není jeho povinností zkoumat komu co patří. Pro tyto případy je vhodné vlastnictví doložit. Jedná se o dohodu manželů o odlišné úpravě SJM, která zabrání exekutorovi postihnout majetek ve výlučném vlastnictví pro dluhy druhého z manželů. V této smlouvě lze uvést jaký majetek který z nich do manželství přináší, co bude součástí společného jmění po sňatku, případně zúžení SJM, např. že jejich výdělky budou v osobním vlastnictví každého z nich. Tato dohoda by měla být sepsána formou notářského zápisu a evidována ve veřejném seznamu, který vede Notářská komora ČR.

Bez smlouvy je to komplikovanější

I v případě, že manželé nemají předmanželskou smlouvu platí, že manžel/ka neručí svým výlučným vlastnictvím za dluhy druhého z manželů, které vznikly ještě před vstupem do manželství. Není tedy možné postihnout majetek, který měli už před sňatkem, nebo který zdědili či dostali darem. Pokud by přesto exekutor postihoval majetek ve výlučném vlastnictví, lze podat návrh na vyškrtnutí věcí, vylučovací žalobu, kterou směřuje proti oprávněnému, a návrh na zastavení exekuce. Do budoucna se pak doporučuje sepsání výše zmiňované dohody pro případ v budoucnu nově nabytého majetku.

Závěrem

Pokud se vás týká výše zmiňovaná problematika dluhů v manželství a nejste si jisti jak postupovat dále a nebo nezvládáte vaše dluhy již  dále splácet, obraťte se na naši kancelář, kde vám zkušení právníci pomohou tuto nepříjemnou situaci vyřešit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *