Dědictví a dluhy I. – když mám dědit exekuci

Zemřel Vám příbuzný a jste účastníkem dědického řízení? Bojíte se, že můžete zdědit i pozůstalého dluhy? Je dobré být i na toto připraven, pomůžeme Vám s tím v tomto článku.

Soud pověří notáře k vedení Vašeho dědického řízení, ten vždy vytvoří soupis majetku i dluhů zůstavitele. Z důvodu řízení Vás může požádat i o vytvoření odhadu ceny nemovitosti. Z tohoto celkového soupisu si můžete udělat představu, jak na tom zůstavitel byl. Může se stát, že zůstavitel měl více dluhů než majetku, nebo měl na sebe dokonce exekuci, měli byste udělat vše pro to, aby Vás dluhy zůstavitele neohrozily.

Zdědím dluhy, jak se bránit?

První variantou je, že dědictví PŘIJMETE. Dále se dědictví můžete VZDÁT (ovšem toto lze provést jen v případě vzdání se ve prospěch někoho jiného – nejčastěji se vzdáváme ve prospěch rodiny). Anebo lze dědictví zcela ODMÍTNOUT.

Pozor!

Aby jste se dědictví mohli vzdát či ho odmítnout, musíte podat výslovné prohlášení na soud, a to nejpozději do jednoho měsíce od doby, kdy Vás soud vyrozuměl o právu na pozůstalost. Pokud tak do jednoho měsíce neučiníte, Vaše práva zanikají a dědictví automaticky přijímáte.

Uplatnění výhrady soupisu pozůstalosti

Díky této možnosti se dluhů nezřeknete, ale omezíte jejich výši. Tato výhrady při dědictví platí vždy jen pro toho dědice, který ji během řízení uplatní. Ovšem i na podání tohoto úkonu běží dědicům jednoměsíční lhůta, ve které je možnost toto podat. Ochrání dědice tím způsobem, že dluhy zemřelého bude hradit pouze do výše ceny jeho nabytého dědictví.

Dodatečné dědictví

Po skončen dědického řízení může nastat ještě situace tzv. dodatečného dědictví. Tato situace nastává pouze tehdy, pokud se objeví další majetek nebo dluhy. Před dodatečným dědictvím Vás bohužel uplatnění výhrady soupisu neochrání. Ovšem pokud jste si jistí, že pozůstalost bude předlužená, můžete k uplatnění výhrady soupisu požádat soud o vyhledání dluhů. Soud učiní to, že vyzve všechny věřitele, aby se do dané lhůty přihlásili o své pohledávky. Kdo z věřitelů tak neučiní, nebude mít později možnost žádat o uhrazení dluhů.

Závěrem

Pokud dědictví s dluhy přijmete, ať s výhradou soupisu či bez, budete je vždy muset splatit. Dluhy můžete uhradit například prodejem nemovitosti, pokud je nemovitost součástí dědictví.

Neváhejte využít našich služeb a ozvěte se nám. Rádi Vám pomůžeme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *