Co je to zcizení dědictví?
Jste v dědickém řízení, ale o pozůstalost nemáte žádný zájem? Pokud víte o někom, kdo by o Vaše dědictví ale stál, můžete spolu uzavřít smlouvu o zcizení dědictví. Přečtěte si o tom pár řádků v našem článku.
Jaký význam má zcizení dědictví?
Zcizení dědictví znamená přenechání svého dědického práva třetí osobě za pomoci uzavření smlouvy. Dědic může po smrti zůstavitele své dědické právo zcizit, úplatně či bezúplatně převést, na libovolnou osobu, která není účastníkem stejného dědického řízení.
Smlouva o zcizení dědictví
Smlouvu o zcizení mezi Vámi a nabyvatelem vašeho potenciálního dědictví můžete uzavřít v době po smrti zůstavitele až do nabytí dědictví, je-li smlouva uzavřena před smrtí zůstavitele, nepřihlíží se k ní.
Je ji nutno uzavřít formou veřejné listiny (tj. notářským zápisem) a tuto skutečnost předložit příslušnému soud, který má na starosti dědické řízení. Nabyvatel zcizením dědictví vstupuje do práv a povinností, které náleží dědicovi k pozůstalosti.
Smlouvou můžete nabyvatelovi přenechat pozůstalost celou, ale také jen její část. Avšak uzavřením této smlouvy jako původní dědic přicházíte o právo na povinný díl, který má účinnost i pro Vaše potomky, není-li tomu jinak sepsáno v pozůstalosti.
Dluhy pozůstalosti při zcizení pozůstalosti
Jako nabyvatel i zcizitel dědictví jste stále za dluhy zůstavitele společně a nerozdílně odpovědni.
Zároveň zůstavitel může zcizení své pozůstalosti zakázat.
Exekuce a zcizení pozůstalosti
Pokud máte dluhy, zcizením pozůstalosti nejde obejít Vaše věřitele. Při takovéto situaci hrozí, že se věřitelé dovolají o právní neúčinnosti Vašeho jednání. Pokud tedy máte exekuce a chcete pozůstalost zcizit, může nastat problém.
Nevíte jak na zcizení Vašeho dědictví, nebo se o tom nemáte s kým poradit? Obáváte se, že Vaše dluhy postihnout dědictví? Nebojte se obrátit na nás, rádi Vám pomůžeme!