Dědictví družstevního podílu v insolvenci
Jste v životní situaci, kdy máte dědit družstevní podíl po pozůstalém, ale jste v insolvenci? Nevíte si rady, jak můžete za těchto okolností postupovat? Pojďme se na to společně podívat v tomto článku.
Mohu přijít o družstevní byt?
Během insolvenčního řízení máte bohužel povinnost dle ustanovení § 412 insolvenčního zákona všechny získané hodnoty dědictvím dát vašemu insolvenčnímu správci ke zpeněžení.
Takže ano, o zdědený družstevní byt můžete v insolvenci opravdu přijít. Ale díky insolvenci to má i světlé stránky. V insolvenčním řízení je Vaše povinnost splatit min. 30 % vašich závazků, a to buď zpeněžením majetku či splácením dluhu z výplaty po dobu 3 až 5 let. Po splnění jedné či druhé věci Vám bude zbytek nesplacených dluhů prominut.
Abyste dědictví ochránili, nemůžete jej odmítnout. Bylo by to bráno jako neplatné právní jednání. Odmítnout dědictví družstevního podílu v insolvenci můžete pouze se souhlasem vašeho insolvenčního správce. Ten souhlasí s odmítnutím málokdy, především v případech, kdy je pozůstalost předlužená.
Více dědiců na družstevní podíl, jeden z nich je v insolvenci
Bytová družstva povětšinou akceptují vlastníkem družstevního podílu pouze jednu osobu, nebo osoby v manželství či v registrovaném partnerství.
Z hlediska insolvence je nejlepším způsobem během dědictví dlužníka v úpadku nechat se od druhého dědice vyplatit. Věřitelé nepřijdou o finance a vaše rodina o družstevní podíl v bytovém družstvu.
Jak mohu družstevní podíl chránit?
Vyplacením dluhů dalším dědicem nebo investorem, ale lze také uzavřít dědickou dohodu s ostatními dědici. Ovšem v této dohodě musíte zdědit tolik, kolik činí váš zákonný dědický podíl. Můžete samozřejmě nabýt i více, ale nikdy ne méně (je to bráno také jako zkracování věřitelů). V neposlední řadě lze uplatnit i výhradu soupisu. Jako dlužník v úpadku to máte jednodušší, pokud dědictví družstevního podílu neodmítnete, uplatní se automaticky výhrada soupisu, a tak ji nemusíte podávat vy. A pokud se ptáte, co je to výhrada soupisu, tak je to listina, která Vám zaručí, že nepřibydou na vašich ramenou žádné další dluhy po pozůstalém.
Nezapomeňte
Jako dlužník v úpadku při dědictví máte povinnost nahlásit tuto skutečnost, že dědíte v insolvenci, jak notáři, který byl soudem pověřen k řízení pozůstalosti, tak i Vašemu insolvenčnímu správci byste měli podat informace, že budete v insolvenci dědit. Správci předáte dvě hlavní informace – jméno notáře, který řeší pozůstalost a spisovou značku, pod kterou pozůstalost řeší.
Pokud si i přes výše uvedené nejste jistí s tím, jak postupovat, když dědíte v insolvenci družstevní byt, či chcete najít ještě nějakou alternativu k dalšímu postupu, neváhejte se na nás obrátit. Vaši situaci zanalyzujeme a budeme se Vám snažit poskytnout co nejvýhodnější způsob řešení dědictví družstevního podílu v insolvenci.