Jak se vzdát dědictví ve prospěch?

Jste zúčastněnými při dědickém řízení a nepodali jste odmítnutí dědictví? Nebo nechcete odmítat, ale jen se vzdát ve prospěch někoho z dalších dědiců? Přečtěte si více v tomto článku

Kdy a ve prospěch koho se mohu vzdát dědictví?

Pokud se jakožto dědic chcete vzdát dědictví, můžete tak učinit pouze tehdy, kdy jste dědictví neodmítli, nebo Vám již uplynula lhůta k odmítnutí dědictví (lhůta na podání odmítnutí je do jednoho měsíce ode dne, kdy Vás notář vyrozuměl o dědickém právu).

Dědictví se můžete vzdát pouze ve prospěch jiného dědice, jiný způsob zde není. Pokud jste v dědickém řízení pouze vy jako dědic, tak pokud dědictví neodmítnete, již se ho nebudete moci vzdát, nemáte možnost se vzdát ve prospěch dalšího dědice.

Vzdát se dědictví můžete pouze tehdy, když nemáte dluhy. Pokud není dědictví předlužené a máte dědit, zatímco máte dluhy, může toto vzdání se rozporovat soudní exekutor či věřitel. Taková vzdání se dědictví v exekuci poté nemusí být platné.

Musím sepsat nějakou písemnost o tom, že se vzdávám dědictví?

Jako dědic, který se chce vzdát svého podílu na dědictví, můžete tuto skutečnost uvést před soudem či soudním komisařem (notář) při dědickém řízení. Soud tak učiní o tomto zápis do protokolu. Vzdát se ovšem můžete pouze za souhlasu dědice, kterému se vzdáváte svého dědictví ve prospěch.

Vzdát se dědictví nebo ho odmítnout?

Hlavním rozdílem mezi vzdáním se či odmítnutím dědictví je ten, že pokud dědictví odmítnete, již budete bráni jako byste dědicem nikdy nebyli, a to i při dodatečném dědictví. Nevyplývají Vám tak z dědictví žádná práva a ani povinnosti. Kdežto pokud se dědictví vzdáte ve prospěch dalšího dědice, znamená to, jako byste dědictví darovali, s tím, že Vám ale práva a povinnosti zůstávají. To znamená, že vzdáním se dědictví se nevzdáváte i povinnosti podílet se na dluzích zůstavitele. Za dluhy zůstavitele budete mít zodpovědnost společně s dědicem, který dědictví nabyl. Pokud zůstavitel výslovně zanechal povinnosti v závěti, neplatí na tyto povinnosti opatření vzdání se dědictví. Dojde-li k dodatečnému dědictví a vy jste se před tím dědictví vzdali ve prospěch jiného dědice, jste při dodatečném dědictví opět dědicové.

Odmítnout lze pouze celé dědictví, ovšem vzdát se můžete i pouze části dědictví.

Co pro mě znamená, když jsem tzv. nepominutelný dědic?

Nepominutelným dědicem se bere ten, kdo je potomkem zůstavitele. Je-li nepominutelný potomek nezletilí, pak mu náleží z dědictví ¾ jeho zákonného podílu, je-li potomek zletilí, pak mu náleží alespoň ¼ jeho zákonného podílu. Vzdáte-li se dědictví z pozice nepominutelného dědice, vzdáte se tím také práv na povinný díl pro své potomky.

Rádi Váš případ analyzujeme a pomůžeme Vám při dědickém řízení. Bojíte se, že budete dědit, ale máte dluhy? Nebojte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *