Jak odmítnout předlužené dědictví?
Jste účastníkem dědického řízení, ale dědictví po pozůstalém je například předlužené? Chcete dědictví odmítnout, ale nevíte jak na to? Pomůžeme Vám v článku níže.
Kdy odmítnout?
Pokud pochybujete, zda je dědictví pro Vás výhodné, nebo víte, že pozůstalost je předlužená.
Jakou formou odmítnout?
Můžete dědictví odmítnout ústním prohlášením u notáře, který dědické řízení provádí jakožto soudní komisař. Nebo písemnou formou můžete tuto skutečnost o odmítnutí notáři zaslat. Písemné prohlášení o odmítnutí nemá žádnou striktně stanovenou formu, kterou prohlášení sepsat. V prohlášení může klidně jen stát, že dědictví odmítáte, důvody uvádět nemusíte.
Kolik času na odmítnutí mám?
Jakožto dědic můžete pozůstalost odmítnou pouze ve lhůtě jednoho měsíce, a to ode dne, kdy jste byl notářem o právu dědictví vyrozuměn. Z vážných důvodů může notář ovšem lhůtu i prodloužit. Pokud se do jednoho měsíce nevyjádříte, znamená to, že dědictví přijímáte. Pokud ho i tak nechce přijmout, máte možnost ještě se dědictví vzdát ve prospěch dalšího dědice, ale ten s tím musí souhlasit.
Můžu si odmítnutí dědictví rozmyslet?
Bohužel ne. Jakmile ústně či písemně prohlásíte, že dědictví odmítáte, již to nemůžete vzít zpět. Tak jako nemůžete dědictví odmítnout jen z části, nebo si klást nějaké podmínky. Pokud odmítnete, nemáte nárok ani na dodatečné dědické řízení, budete bráni jako byste nikdy dědit neměli.
Pozor!
Odmítnout dědictví můžete ovšem pouze tehdy, jste-li bez dluhů. Pokud máte dluhy a exekuce, pak odmítnout dědictví můžete pouze tehdy, kdy toto nebude rozporovat soudní exekutor. Soudní exekutor však k odmítnutí dědictví se staví pozitivně jen velmi zřídka, pouze v případě, že je dědictví předlužené.
Víte, že za Vás dědictví může odmítnout i Váš zástupce, kterého zmocníte na základě plné moci? Pokud si nejste jistí, obraťte se na nás. Váš případ zanalyzujeme, poradíme, jak se k dědictví postavit a pomůžeme Vám s formalitami.