Odmítnutí, vzdání se, či zřeknutí se dědictví
Kontaktovala Vás notářská kancelář ohledně dědického řízení, ale máte pocit, že nabydete jen dluhy a dědictví přijmout nechcete? V článku Vám vysvětlíme, jaké máte možnosti.
Zřeknutí se dědického práva
Zřeknutí se dědického práva můžete vykonat pouze během života zůstavitele. Je třeba společně podepsat notářem ověřenou smlouvu o zřeknutí se. Tuto smlouvu můžete v případě potřeby i zrušit a znovu být zařazen do dědického řízení. Pouze tehdy, kdy se zůstavitelem opět sepíšete smlouvu.
Zřeknutí se dědického práva neplatí pouze na potenciálního dědice zůstavitele, ale je třeba brát v potaz, že se to stahuje i na jeho potomky. Pokud se dědic zřekne dědictví, jeho potomci nebudou moci po zůstaviteli dědit, pokud není ve smlouvě výslovně ujednáno jinak.
V případě zřeknutí se dědického práva nebudete dědicem a není se tak třeba obávat, že na Vás přejdou dluhy pozůstalosti.
Vzdání se dědického práva
Po úmrtí zůstavitele, nabývá dědic práva vzdání se dědického práva. Vzdát se můžete ve prospěch dalšího dědice, který dědictví neodmítá. Vzdát se můžete pouze ve prospěch dalšího dědice, ne ve prospěch cizí osoby, která není účastníkem dědického řízení.
Důvodem často bývá, že dědic chce, aby konkrétní další dědic dědil místo něj, a ne někdo jiný. Při vzdání se vůči jinému dědici je vyžadován souhlas dotyčného, že vzdání se přijímá ve prospěch sebe.
Vzdát se můžete celého dědictví, ale také jen jeho části. Lze tak učinit, pokud jste jako dědic ve lhůtě jednoho měsíce nevyužil práva odmítnutí.
Stejně jako u zřeknutí se dědického práva, i v případě platného vzdání se dědického práva se Vás dluhy pozůstalosti netýkají a nemusíte se obávat, že zdědíte dluhy.
Odmítnutí dědického práva
K odmítnutí dědického práva může dojít až po smrti zůstavitele, a to ve lhůtě jednoho měsíce ode dne vyrozumění o dědickém právu (lhůta se může prodloužit, jsou-li k tomu důvody). Právo na odmítnutí dědictví má každý dědic, ať už ze zákona či ze závěti. Pokud se do jednoho měsíce nevyjádříte, znamená to, že dědictví automaticky přijímáte. Odmítnutí musíte podat písemným prohlášením soudu, důvody uvádět nemusíte (většinou to bývá kvůli předluženému dědictví).
Učiněné rozhodnutí o odmítnutí dědictví již nelze odvolat!
Dědictví se odmítá pouze jako celek, nikoliv třeba jen část. Výjimku má pouze potomek pozůstalého, ten dědictví může odmítnout s výhradou povinného podílu (tj. dědické právo odmítá, právo na povinný díl si ponechává). Zároveň není možné dědictví odmítnout ve prospěch jiné osoby, po odmítnutí vstupují do dědictví potomci toho, který dědictví odmítl, či dědický podíl připadá dalším dědicům. Pokud dědictví odmítneme, bude na nás nahlíženo, jako bychom dědici nikdy nebyli, a to ani při dodatečném dědickém řízení. Odmítnutí za nás může vykonat i zmocněný zástupce. A v případě, že bychom zemřeli před vypršením lhůty na odmítnutí dědictví, mají právo naši dědicové se k tomuto vyjádřit za nás.
I v případě řádného odmítnutí dědického práva se Vás dluhy pozůstalosti netýkáte a dluhy nedědíte.
Nevíte si s něčím v souvislosti s dědickým právem a děděním dluhů rady? Nebojte se na nás obrátit.