Dědictví družstevního podílu v exekuci
Jste v exekuci a víte, že budete dědit družstevní byt po zesnulém příbuzném, ale nevíte, jak v takovém případě postupovat? Pokud si ohledně dědictví družstevního bytu v exekuci kladete otázky, přečtěte si článek níže, kde najdete odpovědi.
Družstevní byt obecně
Vlastníkem družstevního bytu není fyzická osoba, ale družstvo. To následně pronajímá svým členům jednotlivé bytové jednotky. Členové družstva vlastní pouze tzv. družstevní podíl. Podíl v družstvu má svá práva i povinnosti (např. družstevní byt nemůže sloužit jako zástava). Do dědického řízení vstupuje právě zmiňovaný družstevní podíl, se kterým je spojeno právo nájmu. A v případě, že jste v exekuci, ta postihne i zděděný družstevní podíl.
Dědictví družstevního podílu v manželství
Pokud byl podíl ve společném jmění manželů (SJM), dědické řízení neprobíhá a podíl připadá automaticky pozůstalému manželi. Tj. za situace, kdy manželé kupovali podíl v družstvu společně či jeden z manželů. Proto se ve vztahu k exekuci na družstevní podíl nic nemění, protože stále vlastníte družstevní podíl, který je obtížen exekucí.
Rozdíl nastává tehdy, pokud jeden z manželů získal vlastnické právo na podíl ve družstvu ještě před uzavřením manželství. V tomto okamžiku pozůstalý manžel nenabývá dědictví automaticky, ale vstupuje do dědického řízení. Po smrti manžela získává podíl v družstvu ten dědic, kterému připadne podíl v dědickém řízení. Může ho zdědit zmiňovaný pozůstalý manžel, ale i jiný dědic. Zejména v případě, kdy jste v exekuci je poté dědictví družstevního podílu po pozůstalém manželovi rizikové.
Jeden dědic
Toto je nejjednodušší situace nebudeme-li brát v potaz SJM. V takovémto případě se nabyvatel družstevního podílu a sním spojeného práva stane právě tento jediný dědic. Jeho jedinou povinností je skutečnost o tom, že zdědil družstevní podíl, doložit po skončení dědického řízení bytovému družstvu. Z hlediska exekuce poté tato přechází na družstevní podíl a pro dědice v exekuci je tak užívání družstevního bytu v exekuci komplikované.
Vícero dědiců
V takovéto situaci je dědické řízení ohledně družstevního podílu složitější. Je to z důvodu, že bytová družstva povětšinou akceptují více majitelů na jednom společném družstevním podílu pouze v případě, že jste manželé či registrovaní partneři.
Pokud bytové družstvo nevylučuje spoluvlastnictví ve svých stanovách, pak společní členové jsou spoluvlastníci družstevního podílu a zároveň společnými nájemci bytu.
Pakliže stanovy bytového družstva vylučují spoluvlastnictví, je ideálním řešením, pokud má o družstevní podíl zájem pouze jeden z dědiců a zároveň je schopen spoludědice vyplatit.
Pokud by tak tomu nebylo, bývá v praxi velmi časté, že při dědickém řízení družstevního podílu se stane vlastníky více osob. Dalším krokem může být dohoda o prodeji celého družstevního podílu a rozdělením kupní ceny mezi dědice. Jestliže se dědicové nedohodnou ani touto formou, lze tento problém řešit už jen soudní cestou, a to například žalobou na určení, kdo bude dále členem bytového družstva.
Z hlediska případné exekuce je poté žádoucí, aby dědic, který má exekuce, podíl nedědil, či tento přenechal některému z jiných dědiců odmítl dědictví a nechal se od ostatních dědiců případně vyplatit.
Závěrem
Nastala-li skutečnost, že máte dědit družstevní podíl a jste přitom v exekuci, je potřeba nastalou situaci obratem řešit, neboť případná exekuce na zděděný družstevní podíl znamená, že o tento můžete bez jakékoli náhrady přijít.
V případě, že máte v exekuci dědit družstevní podíl, nebojte se na nás obrátit. Rádi Váš případ zanalyzujeme a navrhneme Vám nejlepší způsob řešení Vaší situace tak, abyste o družstevní podíl v exekuci nepřišli.